Ekrany dotykowe to technologia, która zrewolucjonizowała korzystanie z urządzeń przenośnych — tym razem posłuży do nauki pisania.

 „ABC Kids — Tracing & Phonics” to gra przeznaczona, według producenta, nawet dla dwuletnich maluchów. Faktycznie, produkcja nie jest zbyt skomplikowana, a umiejętności, których uczy, można zaliczyć do naprawdę podstawowych.

Aplikacja skupia się na nauce literek. W trakcie korzystania, dziecko przyswoi sobie kształt i wymowę fonetyczną każdej litery. Dzięki ekranowi dotykowemu, będzie mogło „napisać” literę wzdłuż podanych szlaczków — ruchoma ikonka na ekranie podpowiada w jaki sposób przesuwać palec, by uzyskać odpowiednią literę.

Dotykowa kaligrafia

 W podróży przez kolejne elementy alfabetu towarzyszy nam główna postać gry, czyli sympatyczny lew. To on prowadzi nas do kolejnych literek i kręci smutno głową w razie pomyłki. Stanowi on oczywiście jedynie dodatek, bowiem centralną część ekranu zajmuje litera.

Kontur znaku jest bardzo wyraźny, natomiast wypełnienie, które pojawia się w miarę przesuwania palcem po ekranie — kolorowe i przyjemne dla oka. Litery zawsze są duże, co sprawi, że nawet najmłodsi użytkownicy nie będą mieli problemu z używaniem aplikacji. Przejście jednego poziomu, w zależności od poziomu umiejętności dziecka, zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu sekund.

Cztery ćwiczenia

„ABC Kids” oferuje cztery tryby gry: dwa pierwsze to opisane wyżej kaligrafowanie na ekranie (litery drukowane i pisane). Trzeci polega na wskazaniu żądanej litery spośród zbioru — po poprawnej odpowiedzi pojawia się obrazek przedstawiający przedmiot na tę samą literę (np. „M jak Mrówka”). Czwarty, chyba najtrudniejszy, wymaga dopasowania w pary liter pisanych i drukowanych (przedstawione są one w formie baloników, które trzeba połączyć).

Co jakiś czas natrafiamy na bonus w postaci „zabawek” i „naklejek”, które są nagrodą za ciężką pracę nad alfabetem. Kolekcjonujemy wirtualne przedmioty, które później możemy oglądać na zbiorczym ekranie.

Oprawa na piątkę

Trzeba przyznać, że pod względem graficznym, „ABC Kids” to naprawdę solidna produkcja. Większość elementów (jeśli nie wszystkie) to duże, wyraźne i kolorowe kształty — to ważne z perspektywy dwu- czy trzylatka. Warto również zwrócić uwagę na to, że gra jest całkowicie pozbawiona reklam, nie ma więc ryzyka przypadkowego kliknięcia.

Także opracowanie dźwiękowe nie zawodzi — mamy spokojną, przyjemną dla ucha ścieżkaę dźwiękową oraz nagrany głos lektorki, która wypowiada fonetyczne brzmienie liter. Dzięki temu dziecko kojarzy od razu kształt litery ze sposobem jej wypowiadania.

Wady?

 Największą wadą jest wersja językowa, bo choć producent szczyci się, że „ABC Kids” dostępne jest w 18 językach, brak wśród nich polskiego. W takim przypadku efekt edukacyjny może być odwrotny od zamierzonego. Nie do końca wiadomo również, jak przesuwanie palcem po ekranie przełoży się na umiejętność realnego pisania. Poza tymi drobnymi zarzutami, „ABC Kids” to dopracowana gra edukacyjna.

Podsumowanie

Nie ulega jednak wątpliwości, że, pomimo wyżej opisanych wad, gra to dobre narzędzie do nauki liter jako takich — maluch uczy się rozróżniać elementy alfabetu od siebie i kojarzyć ich wersje drukowane i pisane. Bajkowa grafika, nieagresywna muzyka i duże, wyraźne elementy to składniki na program, który powinien zadowolić każde dziecko.

Screeny z gry na telefonie

Linki do pobrania darmowej gry dla dzieci ABC Kids — Tracing & Phonics na Androida.